Lastik Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Lastik Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hem sıfır kilometre hem de ikinci el araba alırken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri aracın lastikleridir. Lastik değişimi, kış ve yaz lastiği konusu, lastik alırken dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelir. İkinci el araba alırken nasıl ki yedek parçalarının değişim kolaylığına ya da parça fiyatlarına dikkat ediyorsanız aracınızın lastik değişiminde yaşayabileceğiniz süreci de önceden göz önünde bulundurmalısınız.

Alacağınız lastik uzun ömürlü, yani dayanıklı olmalıdır. Tabii kalite kadar kullanım alışkanlığınız da lastik seçiminde belirleyicidir. Aracınızı arazide mi, şehir içinde kısa mesafede mi ya da uzun yolda mı kullanıyorsunuz? Alacağınız lastiğin tipi, kullanım alışkanlığınıza göre değişiklik gösterir. Örneğin uzun ömürlü lastiklerin fiyatları daha fazla olur ama aracınızla uzun yola çıkıyorsanız bu lastikleri tercih etmelisiniz. Aksi takdirde kısa sürelerde lastik değiştirmek zorunda kalır ve daha çok masrafa girersiniz.

Oto lastik seçimi, hem güvenli sürüş hem ekonomik yakıt tüketimi hem de konfor için son derece önemlidir. Peki lastik alırken nelere dikkat etmeli?

Lastik Ebat Hesaplaması

Aracınıza uygun lastik ebadı bellidir. Bu nedenle gelişigüzel lastik seçmemeli, aracın boyutlarına ve olması gereken lastik ebadına uygun olarak seçim yapmalısınız. Bu konuda aracınızın kullanım kataloğu size en doğru bilgiyi sunar.

Lastik Ebatlarına Göre Hava Basınç Tablosu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Peki, lastik ebatları farklı olursa ne olur? Farklı boyutlarda lastikler takmak ya da lastiklerden bir ya da birkaçını değiştirmek aracınızın dengesini bozar. Bu konuyla ilgili merak ettiklerinizi Tek Lastik Değiştirmek Ne Kadar Doğru? başlıklı yazımızda ayrıntıları ile bulabilirsiniz. Araç lastikleriniz için doğru hava basıncını lastik ebatlarına göre hava basınç tablosundan inceleyebilirsiniz.

Lastik Üretim Tarihi Nerede Yazar?

Lastiklerin üretim yılı, lastik alırken dikkat etmeniz gerekenlerden. 10 yaşından daha büyük lastikleri görünürde bir sıkıntıları olmasa dahi kullanmamanızda fayda var. Lastiğinizin yaşını öğrenmek için lastik yanağında yer alan DOT yazısından sonra gelen sembollere dikkatli bakmalısınız. Son iki hane, lastik üretim yılını gösterir.

Lastik Son Kullanma Tarihi Ne Zaman Biter?

Araçlarınız için yapacağınız lastik alışverişinde lastik son kullanma tarihi vermek zordur. Çünkü yol durumu, aracın kullanım şekli, aracın kullanıldığı bölgenin iklimi gibi pek çok faktör, lastik ömrünü etkiler. Satın alırken lastiklerin üretim yılına da bakmak gerekir. Lastiklerin kullanım ömrü ortalama 4 yıldır.

4×4 Lastik Seçimi

Lastikler otomobil lastiği, 4X4 ya da SUV araç lastiği, kamyonet-kamyon gibi büyük araç lastiği şeklinde sınıflandırılır. Dolayısıyla araç tipi, lastik seçiminde dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelir.

Lastik Seçimi ve Yakıt Tüketimi İlişkisi

Yakıt tasarrufu sunacak şekilde lastik seçin. Bu konuda lastikçinize danışabilirsiniz. Seri hareket kabiliyeti sunan lastikler, hem yakıt masrafını azaltır hem de yol tutuş performansını arttırır.
Mevsime göre lastik kullanmak, hem güvenli sürüş hem de yakıt tasarrufu için önemlidir. Bu sebeple kışın kış lastiği, yazın da yaz lastiği değişimini mutlaka sağlayın.
Lastiklerin yere temas alanı ile birbirlerine paralel olmasını sağlayan rot ayarına dikkat edin. Rot ayarı bozuk lastikler erken aşınmaya neden olduğu gibi sürtünmeyle birlikte yakıt masrafını da arttırır.

Lastik Kesit Genişliği Değiştirilirse Ne Olur?

Lastik kesit genişliğini yine arabanızın üreticisinin belirttiği ölçülerin çok dışına çıkmadan değiştirebilirsiniz. Daha geniş lastikler virajlarda daha iyi yol tutuşu sunar. Ancak geniş lastikler, hem kilometre saatinin hatalı gösterilmesine neden olur hem de ıslak zeminde arabanın zorlanmasına yol açarlar.

Lastik Desen Derinliği Nedir?

Lastikler dümdüz bir yüzeye sahip değildir. Lastik yüzeyi yola tutunmayı sağlayan yivlerden yani girinti ve çıkıntılardan oluşur. Bu yivler, zamana ve kullanım durumuna göre aşınabilir. Aşınma arttıkça yol tutuş gücü de azalır. Artık oto lastiğinin kullanılmaz hale geldiğini, yani oto lastik değişim zamanının gelip gelmediğini anlamanın en iyi yolu bir uzmana göstermektir. Yivlerde gözle görülür aşınma varsa da lastiğin değişim zamanının geldiğini anlayabilirsiniz.